Perde Seçerken

Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Dekorasyon aşamasında perde hangi sırada yer almalı? Perde için bir sıralama söz konusu olmamakla birlikte, sona bırakmanız kumaş ve model seçimini sizin ve bizim için kolaylaştırıcı etkendir. Dekorasyonun bütününü gördükten sonra klasik veya modern bir tasarım mı yada ne tür kumaş seçmemiz gerektiği konusunda kolay karar vermememize yardımcı olur.

2. Perde seçimi nasıl yapılmalı? Perde seçimi, evin dekorasyon şekline, sizin tercihlerinize ve bizim önerilerimize göre yapılmalıdır. Pencere yapısı ve odanın kullanım amacı perde seçiminde önemli etkendir.

3. Pencere yapısı perde tasarımı için etken midir? Evet pencere yapısı perde modeli ve tasarımı için önemli bir etkendir. Yere kadar olan camlar, fransız balkonlar, giyotin pencereler, geniş ve yüksek pencereler, açılır kanatlar balkon kapıları, perde tasarımında önemli rol oynar. Örneğin açılır kanat ile tavan arasında yeterli pay olmayan pencerelerde katlamalı perde uygulanamaz. Pencere üzeri ile tavan arasında en az 30-35 cm pay olmalıdır. Yere kadar olan camlarda katlama perde yerine panel (japon) veya kumaş perde tercih edilmesi daha doğrudur.

4. Duvar rengine göre perde seçimi? Duvar rengine göre iki türlü seçim yapabilirsiniz. Birincisi duvar renklerinde kumaş ve tül tercihleri yapılabilir. İkincisi ise zıt tonlarda kumaş ve tül kullanmanızdır. Birinci seçenekte perdeleriniz çok belirgin olmamakla birlikte evinizde derinlik ve yumuşaklık izlenimi verir. Zıt tonlar ise perdelerinizin daha belirgin olmasını sağlar. Duvar rengi dışında parke, mobilya, aydınlatma sistemleri ve halı da önemli etkendir.

5. Mobilya ve perde seçimi? Oturma grubu, koltuk, kanepe, yemek odası grubu, kısacası evinizdeki tüm mobilya modelleri perde seçimine etkendir. Modern mobilyalarınız ile birlikte modern tasarımlara sahip perdeler seçerken, klasik mobilyalarınız ile klasik modellere sahip tasarımlar tercih etmelisiniz. Ben özgürüm, her mobilya ve tarzı aynı anda kullanırım diyorsanız bütünlüğü sağlayacak bir tasarım tercih edebilirsiniz. Özellikle son günlerde karışık tarzda kullanılan mobilya ve aksesuvarlar oldukça gündemde. Mobilyalarınızın kumaşları da perde ve tasarımı için önemli detaylardan biridir. Evinizdeki aksesuarlara göre de perde aksesuarlarını belirleyebilirsiniz. Bunlara birkaç örnek verecek olursak, pencere kolları, kapı kolları, aydınlatma, metal aksesuarlar, yastık, şal ve halı gösterilebilir.

6. Modern dekore edilmiş evlerde perde seçimi nasıl olmalı? Modern dekore edilmiş evlerde ahşap aksesuvarlardan çok metal aksesuarlara rastlama olasılığınız yüksektir. Bu yüzden metal perdeliklerle tasarlanmış modeller tercih edilebilir. Japon, panel, katlamalı ve gerdirme perde sistemleri de modern dekore edilmiş mekanlar için tercih edilebilecek tasarımlar arasındadır. Hazır perde grupları da modern perde sistemleri arasında yer alır. Bunlara en iyi örnek; jaluzi, dikey, duet, silhouette, plise ve stor perde sistemleridir. Hazır perde tasarımlarının getirmiş olduğu diğer bir avantaj ise fiyatlarının uygun oluşu ile birlikte kullanım rahatlığıdır.

7. Klasik dekore edilmiş evlerde perde seçimi nasıl olmalı? Klasik dekore edilmiş alanlarda altın, prinç, bronz perde aksesuarları ile tasarlanmış perdeler tercih edebilirsiniz. Kumaş seçimi ise mobilya ve döşemelik modeline göre yapılabilir. Perde tasarımını belirleyici etkenler arasında perde aksesuarları, kumaş tercihleri ve süslemeler önemli etkendir. Klasik mekanlarda kullanılabilecek kumaşlar; parlak veya yarı mat ipek, tafta, organze ve benzeri seçeneklerdir. Halı, metal aksesuarlar, aydınlatma, mobilya modelleri, kumaş aksesuarlar da önemli etkenler arasındadır.

8. Perdede yeni trendler nelerdir?
Perdede yeni trendler arasında deri ve güderi ile tasarlanmış perdeler yer alıyor. Deri katlamalı perde, yeni perde trendlerine iyi bir örnektir. Temizlik ve eskime sorununun olmaması getirdiği diğer avantajlar arasında. Ayrıca sıralı zincir ve boncuklarla hazırlanmış perdeler son perde trendleri arasındadır. Birbirinden farklı zincir perde tasarımlarını mağazamızda görebilir ve sipariş verebilirsiniz. Swarovski taşlar ile bezenmiş perdelerde son perde modası na örnektir. Modern alanlarda yere kadar olan kumaş perde ve tül perde için serbest pililer güncelliğini koruyor.

9. Sipariş verdiğimiz perdenin teslim süresi nedir? Sipariş verdiğiniz bir perde için teslim süresi yapılacak işin büyüklüğüne, işçiliğine ve tasarımına bağlıdır. Seçilen kumaşların stoklarda mevcut olup olmadığı da etkenler arasındadır. Ürün gamımızda bulunan bazı ithal kumaşlar, 3-4 hafta arasında gelmektedir. Dikiş süresi maksimum 15 gündür. Ürünlerimizin %75 ini stoklu gruplar oluşturur. Bu gruplar için montaj dahil teslim süresi ortalama 15 gündür. Söz konusu olan sadece bir salon veya oda ise bir hata içinde montajı yapılmış olarak teslim edilir. Stor, jaluzi, dikey benzeri hazır perde grupları için teslim süresi metraj ne olursa olsun 5 iş günüdür.

10. Ölçü için ücret ödeniyor mu? Mağazamıza gelmeksizin, telefon ile arayarak ölçüye davet edildiği takdirde 30 YTL ölçü ve tespit ücreti talep ediyoruz. Siparişin onayı halinde bu tutar toplam tutardan düşülerek iade ediliyor. Mağazamıza gelen müşterilerimizden ölçü, fiyatlandırma ve danışmanlık hizmeti dahil hiçbir koşulda ücret talep edilmez. Bu hizmetlerin tamamı İstanbul sınırları içerisinde Anadolu ve Avrupa yakası dahil ücretsizdir. İstanbul dışı taleplerde gidilecek mesafeye göre ücret alınmaktadır. Tüm Türkiye dahilinde ölçü hizmeti veriyoruz.

11. Danışmanlık hizmetiniz ücretli mi? Mağazamıza gelen müşterilerimiz için verilen danışmanlık, fiyat ve ölçü hizmetlerinin tamamı ücretsizdir.

12. Ürün ve hizmet garanti süreniz nedir? Ürün garanti süreleri markalara göre 1 ile 10 yıl arasında değişir. Hizmet garanti süremiz ise fatura tarihinden itibaren bir yıldır. Bir yıl içerisinde meydana gelecek donanım ve montaj arızalarından kullanım hataları dışında, servis dahil ücret alınmaz.

13. Katlamalı perde pratik bir perde midir? Katlamalı perde, doğru mekanizma ve işçilik kullanıldığı taktirde kullanışlı ve pratik bir perdedir. Aksi durumda perdeler eğri toplama yaptığı gibi belli bir süre içerisinde de çubukların sağ ve soldan çıktığını görürsünüz.

14. Katlamalı perde temizliği nasıl yapılır? Katlamalı perde temizliği için öncelikle kumaşının yıkanabilirliğini öğrenmeniz gerekir. Yıkanamayan kumaşlar için kuru temizleme yaptırmak gerekir. Yıkanabilen kumaşlarda, en üst noktadan perdenin cırt bantını mekanizmadan ayırmanız, sonrasında çubuklarını ve arkada yukarı ve aşağı hareket ettiren kurdela (ip) sökmelisiniz. Etek ağırlığını da çıkarmayı unutmayın. Kumaşınızı yıkamadan önce perdecinizden kumaşa ait yıkama talimatlarını öğrenin. Yıkama sırasında kesinlikle ağartıcı kimyasallar kullanmayın. Risksiz ve en doğru yıkama 30 derecede ve renklilere özel deterjanlarla yapılan temizliktir. Perdelerinizin yıkama süresini uzatmak için elektrik süpürgenizin fırçalı ucunu kullanabilirsiniz. Bu sayede perde üzerinde toz birikimi olmadığı gibi yıkama periyodu da uzar. Bu sayede perdeleriniz çok daha uzun ömürlü olur. Yeni nesil kumaşlar üzerindeki kimyasallar sayesinde geç kirlenir özelliktedir. Yıkama periyodunu arttırdığınızda bu kimyasalları da yok edersiniz.

15. Japon perde yaptırmak istiyorum önerileriniz nedir? Japon perde yaptırmayı düşünüyorsanız ve perdeniz mekanizmalı olacaksa evinizde alçı perdelik (kartonpiyer) olmaması gerekir. Çünkü japon perdelerde mekanizma derinlikleri çok fazladır, alçı perdelik boşluğuna mekanizma sığmaz. Sığıyor olsa bile perde açılıp kapanırken pencere veya kapı koluna takılarak zarar görür. Japon perde geniş ve yere kadar olan pencereler için daha uygundur. Fransız balkonlar, cam galeri cepheler, ara bölme uygulamaları (örn; studio dairelerde mutfak ile salon geçişini bölmek için, iş yerlerinde oda ve toplantı salonu arasında bölme için) bunlara iyi birer örnektir. Japon perde kenara toplandığında 50-60 cm gibi bir yer kaplar. Kenarlarda yeterli yer yok ise pencerenizde görüntü kaybına neden olur. Bu perdelerin kendilerine ait özel kumaşları bulunur. Bu kumaşları kullanmanız bant kenarlarının kıvrılmasını ve dalgalanmasını önler. Kendi kumaşını değilde perdelik kumaş kullanmak istiyorsanız, bantlar duble dikilmeli ve bant kenarlarına içte kalacak şekilde yapışkanlı tela uygulanmalıdır. Bu sayede kumaş kenarları dönmeyecek ve estetik görünümlü bir perdeye sahip olacaksınız. Tül ile uygulanan japon perdeler için böyle bir uygulama şansınız bulunmamaktadır. Bunun yerine sprey kolalar ile tül bantları kolalayabilirsiniz. Japon perde ev için uygulanacak ise; örneğin salonda bütün camlarda kullanmak yerine tek bir pencerede kullanmanız, aynı kumaş ile farklı tasarlanmış perdelerinize kombinasyon sağlamanız daha estetik sonuç verir. Örn; Katlamalı perdeler ile birlikte, özellikle yere kadar olan cam pencerede japon perde kullanılabilir. Salonun tamamında japon perde kullanmak alanın iş yeri gibi görünmesine sebep olur.

16. Kumaş perde yaptırırken nelere dikkat edilmeli? Kumaş perde, iki kelimeden oluştuğu görünse de geniş içerikli bir konudur. Katlamalı, fon, kanat, dilim, balon, gerdirme, japon, panel ve benzeri birçok perdeye "kumaş perde" denir. Bu yüzden kumaş perde yaptırırken özellikle ne tür bir perde yaptıracağınız önemlidir. Bunun içinse pencere yapısı, dekorasyon tarzı, mobilya modelleri, aksesuar, halı, aydınlatma, kumaş perde seçiminde önemli etkendir. Basit anlatacak olursak, kumaş perde seçiminde evinize en uygun model, kumaş ve perde aksesuarları tercih edilmelidir. Kumaş seçimini duvar, parke, halı veya döşemenize, aksesuar seçimini, aydınlatma veya evdeki metal aksesuarların rengine göre, modeli ise dekorasyon şeklinin modern veya klasik oluşuna göre yapabilirsiniz.

17. Perdelerimi temizletmek istiyorum sizden destek alabilir miyim?
Perdelerini öncesinde bize yaptıran müşterilerimize destek veriyoruz. Bu destek birlikte çalıştığımız çözüm ortağımız tarafından garantili verilmektedir. Çözüm ortağımız evinize gelerek perdelerinizi söküyor, garantili bir şekilde temizliyor ve takıyor. Firmamızın onayı dışındaki temizleme şirketleri sorumluluğumuz dışındadır.

18. Rustik Perde yaptırmak istiyorum ancak pencerelerimizin üzerinde kartonpiyer var ne yapabilirim? Kartonpiyer (alçı perdelik) veya benzeri bir perdelik olan pencerelerde ahşap veya metal borulu rustik perde uygulatacak olursanız perdelik üzerine perdelik yaptırılmış gibi görünecektir. Doğrusu alçı olanı söktürmek veya altını yine alçı bir kapak ile kapattırmaktır. Rustik perde için diğer tavsiyelerimiz ise; rustik ölçüsü pencere genişliğinde alınmalı, duvarlar boydan boya örtülmemelidir. Tavanı alçak olan mekanlarda rustik uygulamasından kaçınılmalı. Aksi taktirde mekanı basmış ve küçültmüş olursunuz. Yüksek tavanlı mekanlar rustik perde uygulaması için daha uygundur.

19. Taşınıyorum perdelerimi yeni evime adapte edebilir misiniz? Evet perdelerinizin tadilatını yaparak yeni evinize takabiliriz. Bu işlem için öncelikle tespit yapılması gerekir. Eski ve yeni evinizdeki perdelerin ölçüsü alınarak tadilatları yapılır ve yeni evinize adapte edilir. Tespit için, öncesinde portföyümüze ait müşterimizden ücret alınmaz. Ancak yeni bir müşteri iseniz 50 YTL tespit ücreti talep edilir. Bu ücret onay verdiğiniz takdirde tadilat ve montaj tutarından düşülür. Bu hizmet İstanbul sınırları dahilinde geçerlidir.

20. Neden her perdecide fiyatlar birbirinden farklı? Fiyat; yapılan iş, kullanılan malzeme, verilen söz, harcanan zaman ve firma hizmet anlayışına göre farklılık gösterebilir. Fiyatın belirlenmesinde en önemli etken, kaliteli hizmet ve üründür. Markanın güvenirliliği, zamanında teslim, müşteri odaklı hizmet bu etkenler arasındadır. Birbirine benzer ürünü farklı fiyata farklı yerlerden alabilirsiniz. Ürün sadece başlangıçtır. Özellikle perde bileşenlerden oluşan bir bütündür; ölçü, aksesuar, kumaş, astar, tül, tasarım, model, dikiş, montaj. Perde yaptırdığınızda bu bileşenlerin tamamını birlikte alırsınız. Alınan bu paketteki her bir ürün ve hizmet hatasız ve doğru seçilmelidir. Ürünlerin hatasız ve doğru seçilebilmesi için firmanın bilgi ve tecrübesi (donanımları) maliyeti etkileyen faktörler arasında yer alır. Bileşenlerin birinde hizmet hatası veya düşük kaliteli ürün kullanıldığı takdirde çıkacak sonuç kaçınılmazdır.

21. Bilgisayar Ortamında Tasarım Nedir? Perdeci evinize gelir pencere fotoğrafını çeker, bilgisayarda saatlerce uğraşır ve gerçekçi bir etki ile sonuca çok yakın tasarımları başlangıç aşamasında size sunar. Siz uygun gördüğünüz taktirde üretim süreci başlar. Bu hizmet ile bilgisayarda arşivlenip gösterilen perde fotoğrafları karıştırılmamalıdır. Bu çalışma, kişiye özel verilen bir hizmettir. Tasarım, her müşteri için ayrı ayrı hazırlanır. Tasarımda müşterinin evi, penceresi, mobilyaları kullanılır. Bu hizmet sayesinde evinize veya iş yerinize uygulanacak perde modelini görebilirsiniz. Bilgisayar ortamında tasarım sadece evinize uygulanacak perde modeli için geçerlidir. Model üzerinde kullanılacak kumaşı, kumaş renklerini ve desenleri göremezsiniz. Perde üzerinde kumaş renk ve desenlerini gösteren farklı program ve uygulamadır. Bu programda evinize özel tasarlanmış perde modeli görünmez, sadece kumaş model üzerine giydirilebilir.

22. Perde programı ile yapılan tasarım ücretli midir? Bu hizmet istendiğinde müşteriye 50 YTL karşılığı ücretli verilir. Ödediğiniz tutar sipariş verdiğiniz takdirde fatura toplamı üzerinden düşülür. Hizmetin ücretli olmasının nedeni, evinize gelip ölçü ve tespit yapılıp, pencere resimlerinin çekilip uzun bir zaman içerisinde tasarım için mesai ve emek harcanmasıdır. Portföyümüze ait geçmiş müşterilerimizden ücret alınmaz. Yeni müşteri için alınan ücret, sipariş verildiği takdirde toplam tutardan düşülür.

23. Açılı ve üçgen (çatı) pencerelerde nasıl perde seçmeliyim? Bu tip pencerelerde kumaş, tül perde uygulanabildiği gibi, hazır perde seçeneklerinden olan, duet ve plise perdelerde tercih edilebilir. Pencere yapısına göre ahşap stor, katlamalı perde, aluminyum jaluzi perde de kullanılır.

24. Salonuma nasıl perde seçmeliyim? Salonlar modern ve klasik görünümleri ile evimizin en önemli alanlardan biridir. Misafirlerimizi ağırladığımız alanlarda perdenin de salonumuza uygun bir tasarımda olması gerekir. Salonda kullanılan mobilya, duvar rengi, aksesuar, halı, aydınlatma, aksesuar, pencere yapısı, tasarımı ve modeli belirleyici etkendir. Salon perde tasarımları için tıklayınız.

25. Oturma odam için nasıl perde yaptırmalıyım? Oturma odası, hobi odası veya oyun odası olarak kullanılan alanlarda, dinamik renk ve desenlerin hakim olduğu tül ve kumaş seçenekleri kullanılmalıdır. Bu önerimiz özellikle modern çizgilere sahip alanlar için daha da önem taşır. Bu alanlarda genellikle tv seyiretme, resim yapma, kitap okuma, oyun oynama ve benzeri aktivasyonlar gerçekleştirildiği için hobilerinizden zevk alabilmelisiniz. Bu zevki doya doya yaşayabilmeniz için doğru tasarım ve renk önem taşır. Perdenin kullanım pratikliği, ihtiyaçlarınıza cevap verebilmesi, dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır. Tv seyrederken veya kitap okurken ışık yansımalarını engelleyebilmek için gölgeleyici türü güneşlik perde kullanılabilir. Bu işlev için stor perde ideal seçenektir. Pratik kullanılır oluşu, istediğinizde yukarıda toplanıp görünmemesi sunduğu avantajlar arasındadır. Gölgeleyiciler kumaş perdelerinizin arkasında yer alır. Tasarıma göre seçilecek model için kumaş seçimi odanın duvar, mobilya, halı, aksesuar rengine göre yapılabilir.

26. Çocuk ve bebek odası için, perde nasıl olmalı? Bebek ve çocuk odalarında, jaluzi, stor, katlamalı türü mekanizmalı perde tercih edilecekse ip ve zincir boylarına çok dikkat edilmeli. Boğulmalara neden olmamak için perdelerinizin ip ve zincirleri, çocuğunuzun ulaşamayacağı yükseklikte ayarlanmalı. Kaliteli bir uyku için, karartma stor veya kumaş türü güneşlikler seçilmeli. Tercih edilecek renkler, çocuğunuzun sağlıklı gelişimine yardımcı olmalı. Perdeler pencere genişliklerinde tasarlanmalı, bu odanın geniş görünmesine katkı sağlar.

27. Genç odalarında perde seçimi Gençler dinamizmin simgeleridir. Bu tür odalarda kullanım kolaylığı, renk ve desen önem taşır. En önemlisi odada gençlerin kendi izlerini bulabilmeleridir. Bu yüzden perde cinsi ve renk seçiminde kesinlikle katkıları olmalıdır. Çalışırken, okurken veya eğlenirken perdeleri de bu amaca hizmet etmeli. Stor, ahşap jaluzi, ahşap stor, jaluzi veya katlamalı perde tipi mekanizmalı perdeler uygun seçenekler arasında yer alır. Bu tip perdeler pencere genişliğinde yapıldığından, odanın geniş görünmesinde de katkı sağlar. İşlevselliği ve estetiği arttırmak için, yine pencere genişliğinde sağda ve solda iki parça olmak üzere yere kadar tül veya kumaş kullanılabilir. Tüm yatak odalarında önerdiğimiz gibi, kaliteli bir uyku için, karartma kumaşlar astar veya güneşlik olarak kullanılmalı. 28. Yatak odası perdesi için dikkat etmem gereken detaylar nelerdir? Yatak odanız çok büyük değilse, pencere genişliğinde perdeler kullanın. Bu sayede alanı daha geniş göstermiş olacaksınız. İçerinin görünmemesi de bu alanlarda önem taşır, bu yüzden perdede geçirgenlik önemlidir. Karartıcı astar ve güneşlikler ile bu sorunu çözebilirsiniz. Stor perde seçenekleri arasında da karartma özelliğe sahip kumaşlar bulunur. Yatak odalarında; estetik, işlevsellik bir arada olmalı ve tasarım bu doğrultuda yapılmalı. Klasik dekore edilmiş odalarda, dilim, sarkıt tipi perde süslemeleri kullanılabilir. Ancak odanız dar ise yere kadar perdeler yerine pencere genişliğinde ve mekanizmalı yarım perdeler daha uygundur. En önemli detay, perde ve yatak örtünüzün bütünlüğüdür. Bu yüzden yatak örtünüz ile kombinasyonlu perdelik kumaşlar seçin.

29. Perde tasarımında işlevsellik mi, estetik mi önemli? Her iki konuda çok önemlidir. Ancak işlevsellik arttıkça estetik azalır. Bu yüzden denge ön plana çıkar. Perdenin dekorasyon ile uyumu, ihtiyaca yönelik kullanımı, örtücülüğü, temizlik kolaylığı göz önünde bulundurularak doğru bir tasarım yapılmalıdır.

30. İstediğim bir modeli üretebilir misiniz? Sizin herhangi bir katalog veya evde gördüğünüz her modeli yapabiliriz. Bu işin en kolay bölümü, önemli olan beğendiğiniz modelin pencere ve evinizin dekorasyon şekli ile uyumu. İşin doğrusu, beğenilerinizi göz önünde bulundurarak evinize uygun bir model tasarlamaktır.

31. Dışbükey veya içbükey eğimli penceremde nasıl korniş veya perdelik yaptırabilirim? Bu tür pencereler için şablon çıkarılarak ahşap perde rayı veya rustik yapılabilir. Metal perde taşıyıcıları da bu seçenekler arasındadır. Diğer ve en kolay seçenek ise, yerinde bükülebilir pvc kornişlerdir. Mağazamızda bu tür seçenek ve uygulamaları görebilirsiniz.

32. Kış bahçesi veya veranda için motorlu veya mekanik perdeler dışında ekonomik bir perde çözümünüz var mı? Evet, bu tür alanlar için mağazamızda pratik ve ekonomik çözümler bulunuyor. En güzel özelliği ise, dilediğinizde hiçbir donanım kullanmaksızın perdeleri söküp takabilmenizdir. Biz bu sistemlere kısaca takmatik çözümler diyoruz.

33. Jaluzi perdede kaliteli bir ürünü nasıl tespit edebilirim? Kaliteli jaluzi perde, bakıldığında bantları yere paralel bir şekilde dalgasız ve dimdik görünüm sergiler. Bantları hareket ettirmek için kullandığınız çubuğu çevirdiğinizde sessiz ve takılmadan çalışır. Kolay toplama yapar. Perde içinde kullanılan mekanizma, ip, merdiven türü donanımlar batlar ile aynı renktedir. En önemli özelliği ise bantları kapattığınızda tam örtücüdür ve içerisini kesinlikle göstermez. Bu yazdıklarımız aluminyum jaluzi perde için geçerlidir.

34. Stor perdede kalite standardı ne olmalı? Kaliteli stor perde, bakıldığında renk bütünlüğü içindedir. Mekanizma, zincir ve etek çubuğu kumaşı ile aynı renktir. Zincir ucunda ağırlık bulunur. Bu ağırlık zincirin düzgün durmasına yardımcı olur. Zincir ile perdeyi hareket ettirdiğinizde, perdeniz çok sessiz ve yumuşak bir şekilde çalışmalı ve kumaşı güneşe dayanıklı aprelenmiş olmalıdır.

35. Katlamalı stor nedir? Katlamalı stor halk arasında katlamalı perdeye verilen isimdir. Yine katlamalı perde için kullanılan diğer hatalı tanımlamalar ; katlama perde, katlamalı store ve katlanan perdedir.

36. Store perde nedir?
Store perde katlamalı perde de olduğu gibi stor perde için yapılan hatalı bir tanımlama şeklidir.

37. Perdelerimin uzun süre yeni kalmalarını nasıl sağlarım? Kumaş ve tül temizlik talimatlarına uymanız gerekir. Yeni nesil kumaş ve tüller kirlenmeyi geciktirici kimyasallarla aprelenir. Bu yüzden sık temizleme yapılmamalı, bunun yerine haftada bir elektrik süpürgesi ile üzerinde biriken toz alınmalıdır.

38. Yurt dışında yaşıyorum, size perde siparişi verebilir miyim? Evet bize perde siparişi verebilirsiniz. Doğru ölçü alabilmek için burayı tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

39. İstanbul dışından size perde siparişi verebilir miyim? Evet İstanbul dışı sipariş verebilirsiniz. Doğru ölçü alabilmek için web sitemizden faydalanabilir veya belirlenen ücret karşılığı ölçü ve montaj hizmeti de verebiliriz.

40. Modern mobilya ve perde uyumu nasıl olmalı? Mağazamızda bulunan perde bileşenlerinin tamamında modern veya klasik seçenekler bulunuyor. Dekorasyon şeklinize göre bu bileşenlerden faydalanarak doğru karar verebiliriz. Modern perdeler arasında katlamalı, stor türü mekanizmalı seçenekler yer alır. Tasarımda perdenin modern veya klasik görünmesinde en önemli etkendir.

41. Klasik mobilya ile birlikte perde seçimi nasıl yapılmalı? Klasik dekore edilmiş alanlarda yere kadar çok gösterişli aksesuarlarla desteklenmiş perdeler kullanılabilir. Mağazamızda dekorasyon şeklinize göre; mekanizma, perde aksesuarı, kumaş, tül, jaluzi, stor çeşitleri bulunuyor. Bunların içinde seçim yaparak doğru sonuca ulaşabiliriz.

42. Fiyat bilgisi alabilir miyim?
Perde birçok parça ve hizmetten oluşan bir bütündür. Bu parça ve hizmetler arasında; kumaş, tül, mekanizma, aksesuar, dikiş, tasarım, ölçü ve montaj yer alır. Seçilecek bileşen ve yapılacak işe göre fiyatlar değişir. Bu yüzden bir bütün için tespit yapılmadan fiyat vermek çok zordur. Sadece tül veya kumaş fiyatı istiyorsanız dahi, görüp seçmeniz gerekir. Yaklaşık bir ölçü alarak mağazamıza geldiğiniz taktirde size ortalama bir fiyat verilebilir. Sonrasında tarafımızca net ölçü alınarak üretim ve montaj yapılır.

43. Kendim nasıl ölçü alabilirim? Ön ölçü alabilmeniz için buradaki linki tıklayabilirsiniz.

44. 2007 yılının perde trendleri nelerdir? Bu yıl özellikle zincir, kristal taş benzeri granit ve yarı değerli taşlarla desteklenmiş perde modelleri ön planda yer alıyor. Bu modelleri görebilmeniz için sizleri mağazamıza bekliyoruz. Zincirlerle perde üzerine yapılmış örümcek ağlarından birbirinden farklı salkımlara kadar sınırsız tasarım ve örnekler mağazamızda sizleri bekliyor.

45. Montajı kendim yapabilir miyim? Montaj yapabilmek için buradaki linki tıklayabilirsiniz.

46. İthal perdelik kumaş çeşitleriniz var mı? Evet çok geniş bir koleksiyona sahip ithal ve yerli perdelik kumaş çeşitlerimiz bulunuyor. Bu koleksiyonlarımızı aşağıda yer alan linklerimizden veya perdelik.com adresimizden görebilirsiniz. Bu ürünlere ait başlıca yerli markalar ; Chanan, Elvin, Sade, Dilhan, Broderi Narin (Butik Seri), Bezz (perde ve döşeme grubu), Epengle, (perdelik ve döşemelik grubu), Eig, (İpek tül grubu) İthal markalarımız ise; Casamance - perdelik ve döşemelik grubu Camengo - perdelik ve döşemelik, Kobe, Villa, Vay, Bondrap, Setarium ve burada saymaya yetmeyecek kadar 150 bin çeşit kumaş ve tül bulunuyor. MPS Perde İstanbul'un özellikle perde konusunda en büyük ve en fazla çeşidi bir arada bulunduran perde mağazasıdır. Mağazamızda, perde ile ilgili her türlü ürün ve hizmeti tek bir noktadan ve profesyonel bir destek ile alabilirsiniz. Mağaza mağaza dolaşıp farklı markaları aramak yerine, tek bir noktada sektörde yer alan bütün kaliteli marka ve ürünleri bulabilirsiniz.

47. Perde tasarımı nasıl yapılmalı? Perde tasarımında; kullanıcının yaşam tarzı, mekanın pencere şekli, dekorasyon, mekanda yer alan aksesuarlar ve mekanın kullanım amacı büyük önem taşır. Bu özellikleri bir arada kullanıp mekana ve kullanıcıya uygun bir tasarım yaratılmalıdır.

48. Dekorasyonda perdenin önemi nedir? Perde güneşten korunma, mahremiyeti koruma gibi işlevselliği ile birlikte dekorasyonun en önemli objelerinden biridir. Dekorasyonda zemin, duvar, mobilya, aydınlatma ve aksesuar ne kadar önemli ise perde de aynı derecede önem taşır. Mekana girildiğinde karşılaştığımız ilk obje perdedir. İnsanlığın var olması ile birlikte, güneşlik, rüzgarlık ve vahşi canlılardan gizlenmek amacı ile kullanılan ilk ev eşyalarından biri yine perdedir.

49. Panel perde hakkında bilgi alabilir miyim? Panel perde japon perde için kullanılan diğer bir tanımlama şeklidir. Panel perdeyi japon perdeden ayıran en büyük özellik kullanılan kumaş ve tül çeşidir. Japon perde de mağazamızda yer alan bütün kumaş ve tül çeşitleri kullanılırken, panel perdede kendine ait kumaş koleksiyonu kullanılır. Panel perde kumaş koleksiyonu stor perde kumaş koleksiyonu ile aynıdır. Özel sertleştirilmiş apreli kumaşlara sahiptir. MPS Japon perde uygulamalarında panel perdede olduğu gibi, kumaş veya tül ile yapılacak çalışmaları özel sertleştirici bir işlemden geçirir. Bu sayede japon perdeniz de panel perdeniz gibi düzgün hatlı ve hatasız görünür.

50. Ahşap jaluzi çeşitleri ve modelleri nelerdir? Ahşap jaluzi çeşitleri, pencere yapısına ve kullanılacak alana bağlı olarak değişir. Bant genişlikleri 25-35-50 mm olmak üzere üç çeşittir. İnce batlar küçük pencerelerde tercih edilirken, pencere büyüklüğü arttıkça bant genişliği de arttırılmalıdır. Geniş bant seçenekleri ince bantlara göre daha örtücüdür. Bu özellik mahremiyet ve güneşten korunma için büyük önem taşırken, perdenin kullanım kolaylığını ağırlığından dolayı azaltır. Ayrıca çubuklu ahşap jaluzi perde yerine kontrolü tamamen ip ile yapılan seçeneklerin tercih edilmesi mekanizmanın kısa sürede arızalanması veya çubuğun pencereye sıkışıp kırılması gibi etkenleri azaltır. Yere kadar olan pencerelerde ahşap jaluzi perdenin kullanım ömrünü büyük oranda azaltır. Ayrıca çok geniş ölçüler (150cm üzeri) tek parça üretilmemeli, bunun yerine kanat genişliklerine göre perde bölünerek hazırlanmalı. Bu uygulama perdenin uzun yıllar sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Klasik mekanlar için galonlu (kurdeleli) ahşap jaluzi perde kullanımı, perdenin dekorasyon ile uyum içinde görünmesine katkı sağlar.

Sayfamızı Paylaşın